Postovani Posetioci

Da bi ste pristupili potpunom pregledu naseg foruma,neophodna je registracija,zato vas molimo da se registrujete...

Join the forum, it's quick and easy

Postovani Posetioci

Da bi ste pristupili potpunom pregledu naseg foruma,neophodna je registracija,zato vas molimo da se registrujete...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba

Stranica 2/2 Previous  1, 2

Go down

Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba - Page 2 Empty Re: Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba

Komentar  Iljhan Wed Jan 13, 2010 4:59 pm

"Čudim se"

Prenosi se da je hazreti Osman r.a. proučio ajet Allaha Uzvišenog:
- "...a pod njim je zakopano njihovo blago. Otac njihov je bio dobar čovjek..."(Prevod značenja Kur'ana 18:82)


A zatim je nastavio sa tumačenjem:

To blago sastojalo se od jedne zlatne ploče, koja je bila ispisana u sedam redaka, a u jednom od njih je pisalo:
- čudim se onom ko je upoznao smrt, a opet se smije,
- čudim se onom ko je upoznao prolaznost Dunjaluka, a opet žudi za njim,
- čudim se onom ko je upoznao da je svaka stvar data u određenoj količini, a on pada u brigu kada je nestane,
- čudim se onom ko je svjestan polaganja računa i odgovornosti pred Allahom, a opet gomila imetak,
- čudim se onom ko je upoznao vatru i koja ga je opržila, a on opet grijehe čini,
- čudim se onom ko je Allaha upoznao s ubjeđenjem, a opet spominje drugog mimo Njega,
- čudim se onom ko je upoznao Džennet s ubjeđenjem, a opet traži rahatluka na Dunjaluku,
- čudim se onom ko je upoznao šejtana kao neprijatelja, a opet mu se pokorava.

Iljhan
Administrator
Administrator

Broj komentara : 748
Pohvale : 13
Join date : 2009-03-02
Age : 39

Na vrh Go down

Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba - Page 2 Empty Re: Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba

Komentar  Iljhan Wed Jan 13, 2010 5:09 pm

"Tvoja majka"


- "Ko najvise zasluzuje moju ljubav i paznju?" - upita covjek Poslanika s.a.w.s.
Poslanik s.a.w.s. mu odgovori: - "Tvoja majka."

Covjek upita:
- "A ko onda?"

Poslanik s.a.w.s. mu ponovo odgovori:
- "Tvoja majka."

Covjek upita:
- "A potom?"

Poslanik s.a.w.s. je insistirao:
- "Tvoja majka"!!!

A covjek upita:
- "Ko zatim?"

Poslanik s.a.w.s. odgovori:
- "Tvoj otac". (Buharija i Muslim)...



Ovaj hadis ne govori da je majka tri puta vrijednija od oca, nego je to Poslanik s.a.w.s. rekao tri puta kako bismo mi razumjeli da je majka na visokom mjestu i da ona zasluzuje tvoju ljubav i paznju vise nego iko drugi. Trebamo obradovati nase majke paznjom, poklonima i posjetama a i otac je isto toliko vazan!
Kao što nam Dragi Allah kaže:
- "Mi smo naredili čovjeku da bude poslušan roditeljima svojim. Majka ga nosi, a njeno zdravlje trpi, i odbija ga u toku dvije godine.
Budi zahvalan Meni i roditeljima svojim, Meni ćete se svi vratiti."
(31:14) ...
- "Čovjeka smo zadužili da roditeljima svojim čini dobro; majka njegova s mukom ga nosi i u mukama ga rađa, nosi ga i doji trideset mjeseci..." (46.15)


Vidimo da se oba roditelja trebaju postovati i jednako im dobrocinstvo ciniti ali majka je posebna jer ona nosi djete devet mjeseci...tesko je ljudima da to shvate, ali Allah za to ima razumjevanje.

U trideset drugom ajetu u suri Merjem vidimo da je Isa a.s. rekao o svojoj majci:
- "i da majci svojoj budem dobar, a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan." (19:32)

Medjutim, Poslanik s.a.w.s. nije imao priliku da bude u drustvu svojih roditelja jer mu je otac umro prije nego sto se rodio a majka nedugo nakon toga. U poslanikovom zivotopisu se navodi da je Poslanik s.a.w.s. stajao, bez rijeci, placuci, pored majcinog kabura sa ashabima koji su takodjer tada plakali.

Iljhan
Administrator
Administrator

Broj komentara : 748
Pohvale : 13
Join date : 2009-03-02
Age : 39

Na vrh Go down

Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba - Page 2 Empty Re: Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba

Komentar  Iljhan Thu Jan 14, 2010 3:35 pm

Siromah i bogataš


Prođe jednom jedna osoba pored Resulullaha, alejhisselam, i on upita jednoga (ashaba) koji je sjedio sa njim:
- "“Šta misliš o ovome prolazniku"?

Ashab odgovori:
- "On je među najpoštovanijim u društvu, Allaha mi. Zaprosi li ženu, oženit će je, preporuči li nešto, to će biti prihvaćeno. Poslanik, a. s. je šutio".
Potom naiđe druga osoba a Muhammed, a. s., ponovo upita istog ashaba:
- “Šta misliš o ovome čovjeku"?

Ashab mu odgovori:
- "Božiji Poslaniče, ovo je siromah. Zaprosi li ženu, neće se oženiti, preporuči li nešto, bit će odbijeno, bude li nešto govorio, niko ga neće slušati".

Na to Poslanik a.s. reče:
- "Ovaj čovjek (siromah) bolji je od svih ljudi na svijetu koji su kao onaj što prvi prođe.”



Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba - Page 2 638067ytb29c2rez
(Hadis, bilježi Buharija, prenoseći ga od Sehl ibn S‘ada)

Iljhan
Administrator
Administrator

Broj komentara : 748
Pohvale : 13
Join date : 2009-03-02
Age : 39

Na vrh Go down

Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba - Page 2 Empty Re: Iz života Muhammeda s.a.w.s. i njegovih Ashaba

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Stranica 2/2 Previous  1, 2

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu